1978 İstanbul doğumlu olan Türkan GÜMÜŞ, 2000 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdikten sonra İstanbul’da çalışma hayatına başladı.

2000 yılında Akbank Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu’nda bankacılık mesleğine başladı. 4 yıl burada görev aldıktan sonra, İzmir’e yerleşme kararı alarak yine Akbank bünyesinde 3 yıl Bireysel Pazarlama ve Portföy Yöneticiliği yaptı. 2007 yılında Anadolubank’a geçerek Perakende ve Ticari Satış Portföyü olarak çalıştı. 2008 yılında Türk Ekonomi Bankası’na (TEB) başlayarak, Bireysel Pazarlama ve Portföy Yönetmeni olarak 5 yıl şubecilik, 2 yıl da TEB Bölge Müdürlüğü’nde Bireysel Pazarlama ve Satış Yöneticiliği yaptı.

Toplamda, 3 özel bankada 16 yıl bankacılık yapan Türkan Gümüş, mesleğine devam ederken, 2011 yılında Yaratıcı Drama eğitimlerine ilgi duymaya başladı. Drama ile tanıştıktan sonra, ilerleyen aşamalarında kendisiyle örtüşen ve hayatında onu mutlu eden bir eylem haline geldiğini fark etti.

Bu eylemden hiçbir şekilde vazgeçemeyerek, 16 yıl boyunca yapmış olduğu meslek olan bankacılığı ve beyaz yakalı olma durumundan vazgeçerek yaratıcı drama eğitmeni olma yolundaki ilk adımlarını da bu şekilde atmış oldu.

Çağdaş Drama Derneği’nin “Yaratıcı Drama Lideri” eğitimlerini tamamladıktan sonra bitirme projesini de 2016 yılında “ Tasarruf ve Birikim Konusuna İlişkin Farkındalığın Yaratıcı Drama Yöntemi ile Geliştirilmesi” konulu projesiyle yaparak mezun oldu.

2015-2021 yılları arasında, Yaratıcı Drama Lideri olarak; TAKEV Koleji, DENGE Okulları ve Özel Sanat Merkezlerinde ve Anaokullarında da çalıştı. Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ve Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) gibi eğitim kurumlarında, ayrıca TÜRKBİRLİĞİ İlköğretim Okulu, ANKARA İlköğretim Okulu, ÖZGÜLLER DALAN İlköğretim Okulu, LAMİA KAREL İlköğretim Okulu olmak üzere 4 Devlet okulunda da Yaratıcı Drama Liderliği yaptı.

Urla Bademler Doğal Yaşam Köyü’nde 2019 yılından beri teknik olarak yaratıcı drama yöntemlerini kullanılarak “Doğaçla Çocuk” adıyla, doğada farklı atölyeler ile çocuklarda farkındalık yaratmayı amaçladı. Çevre bilinci ve tüm canlılara saygı ve sevgi duymalarını amaç edinmiş fikri ve oluşumu kendisine ait proje ile doğada Yaratıcı Drama Atölyelerinden oluşan çok sayıda kamp organizasyonları ile çocuklarla ve aileleriyle buluştu.

Pandemi döneminde; “Ege Orman Vakfı ve Doğaçla Çocuk” işbirliği ile katılımcıların kendi adlarını taşıyacak fidan dikimleri yapabileceği “Yaratıcı Drama ile Geri Dönüşüm” atölyesini düzenledi. İzmir Eğitim Kooperatifi tarafından, afet sonrası yaşanan duygusal zorlanmalarda eğitimin iyileştirici gücünün ölçülmesi için “Oyun Yeniden Başlasın” projesi ile “uzaktan eğitim” ile yaratıcı drama atölyeleri yaptı.

2018 yılından beri İzmir Eğitim Kooperatifi (İZEK) Yönetim Kurulu’nda aktif görev almaktadır.

Otuzu aşkın ülkede, yüzlerce turnuva düzenleyen, “DESTİNATİON IMAGİNATİON EĞİTİM PROGRAMI’NDA” 2018 yılından bu yana doğaçlama alanında değerlendirici/jüri olarak görev almaktadır.

Şu an kariyerine, ODTÜ Kolejinde Yaratıcı Drama Öğretmenliği yaparak, “Doğaçla Çocuk” kamp organizasyonları ile de doğada atölye organizasyonları gerçekleştirerek ve “Yaratıcı Drama Liderlik” eğitimleri vererek devam etmektedir.

Hala, İstanbul Üniversitesi, Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nde
eğitimine devam etmektedir.

Türkan Gümüş, aynı zamanda özel ilgisi ve yeteneğinden dolayı “Astroloji İleri Seviye
Eğitimlerini” de tamamlayarak, boş kalan vakitlerinde de kişisel harita analizi ile “Astroloji
Danışmanlığı” vermeye devam etmektedir.

ALDIĞI EĞİTİMLER

Koçluk – Cem Özen (2012)

Etkin İnsan Yönetimi –Eren İkiz (2012)

Başarıyı Alışkanlık Edinme – Özgür Güreş (2012)

Takım Çalışması ve İletişim – Zehra Çalışal (2013)

Oyun Terapisi Uygulamaları –Özlem Cir (2016)

Okul Öncesi Dönemde Orff Etkinlikleri –Özden Kuşçu (2016)

İlkokula Hazırlık ve Okul Olgunluğu –Sezai Koçyiğit (2016)

Waldorf Eğitimi Uygulamaları – Özden Kuşçu (2016)

Montessori Eğitiminde Hazırlanmış Çevre ve Evde Montessori Uygulamaları – Gökhan Kayılı (2016)

Akıl ve Zeka Oyunları – Murat Yılmaz (2016)

Yaratıcı Drama Eğitmenlik/Liderlik (2017)

Halk Eğitim Merkezi Öğretmen, Usta Öğretici Oryantasyon Kursu – Hüseyin Furtuna(2017)

AB Hibe Fonlarına Yönelik Proje Döngüsü Yönetimi – Ural Sevener (2018)

Destination Imagination Team Manager

Destination Imagination Appraiser – Zeynep Edirnecik –Jülide Gençer (2018 – 2019)

İleri Seviye Astroloji Eğitimi (2020)

Back to top of page