Sanat Terapisi

Sanat Terapi Eğitimi

Sanat terapisi, bir sanat eğitmeni ile terapistin ortak çalışmasını gerektiren, tedavi sürecinin sanatla sürdürülmesine dayanan bir terapi çeşididir.

Hemen Başvurun
Size Geri Dönüş Yapabilmemiz İçin Gereklidir
 • Kurs Tanımı

  Altınbaş Üniversitesi Onaylı Sanat Terapisi Eğitimi – Sanat Terapisi Sertifikası

  Sanat terapisi sözle ifade edilemeyen korku, kaygı ve birçok duyguyu sembollerle, imajlarla, çizimle, renklerle, maske, kukla, duvar resimleri gibi tekniklerle dışa vurulmasını sağlar. Ayrıca hareket, dans, senaryolaştırma, canlandırma gibi bedenin enstrüman olarak kullanılması da dışavurumcu sanat terapisinin faydalandığı tekniklerdir. Sanat terapisi eğitimi almak için Via Akademi doğru tercih.

  İster bireysel ister grupla olsun sanat terapisi teknikleri ile birey kendisi hakkında derin farkındalıklara ulaşır.

  Sanat terapisinin içinde, müzik terapi, drama terapi, şiir terapi, bibliyo terapi, drama terapi, heykel terapi, resim terapi gibi bir çok sanatın dalından faydalanıyor olacağız.

  Sanat terapisi öncelikle sorunun farkına varılması ve sonraki aşamada sorunun dışavurumunu sağlar.

  Çocuklardan yetişkinlere kadar tüm yaş gruplarında pozitif sonuçlar doğuran bir yöntemdir.

  Sanat uzun zamandır insanların kendini ifade etmesi için önemli araçlardan biri olagelmiştir. Sanat yoluyla iyileşmek ve sağalmak insanların bilinçli ya da bilinçsiz olarak uzun süredir kullandığı bir yöntemdir. Canımız sıkılınca sevdiğimiz bir şarkıyı açmak, bir film izlemek, bir şeyler karalamak, hatta hayallere dalmak bile sanatın terapötik kullanımına örnek olarak verilebilir.

  Ancak sanat terapisinin bunlardan farkı, bir sanat terapisti aracılıyla, sorunun kaynağına yönelik ve çözüme odaklı bir süreç içermesidir. Sanat terapisi, kişinin ilgi, beceri ve yaratıcıklarına uygun, öznel ve özgün bir programla ilerleyerek beynin her iki tarafını da koordineli bir şekilde kullanmayı mümkün kılan bir terapi yöntemidir.

  Sanat terapisi danışanın eline bir fırça bir boya tutuşturmak değildir, kişinin gelişimi, ilgileri, bu konuda öne sürülmüş psikolojik teoriler ve rehberlik metotları eşliğinde kişiyi anlamayı ve ona kendi iç dünyasının projeksiyonu ile yardımcı olmayı hedefler.

  Kurumumuzda Sanat Terapisi konusunda uzmanlaşmış kişilerce Sanat Terapisi Eğitimi verilmektedir. Bu konuda ilgili olan kişilere, Via Akademi ayrıcalığı ve yetkinliği ile teori ve pratik içerikli bir eğitim verilmekte, temel dinamiklerin anlaşılması sağlanmakta ve yöntem konusunda ön açıcı bilgiler verilmektedir. Siz de bu eğitim sürecini tamamlayıp başarılı olduğunuz takdirde alacağınız Sanat Terapisi Sertifikası aracılığıyla insanların kendini keşfetmesine ve sorunlarının çözümünü bilimsel bir temele dayanan öznel tekniklerle bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

  SANAT TERAPİ EĞİTİMİNİN FAYDALARI

  • İçimizde yaşadığımız duyguların dışavurumunu sağlamak,

  • Hayal gücünü ve yaratıcılığı keşfetmek,

  • Özgüven arttırmak,

  • Yüzleşmeler yaşayabilmek,

  • Endişe ve korkuları yenmemizi sağlar,

  • Fiziksel becerilerimizi geliştirme,

  • İletişim yeteneklerimizi arttırmak,

  • Stresimizi azaltır,

  • Farklı bakış açıları kazandırır,

  • Konsantrasyonu arttırır,

 • Kimler Katılabilir

  • Psikoloji

  • Sosyoloji

  • Psikiyatr

  • Doktor

  • Hemşire

  • Psikolojik Danışman

  • Felsefe

  • Çocuk Gelişimi

  • Okul Öncesi

  • Sosyal Hizmetler

  • Resim

  • Müzik

  • Dans

  • Oyunculuk

  • Heykel

  • Drama

  • Ve Tüm Öğretmenlik bölümleri ve öğrencileri katılım sağlayabilir. Eğitimimize sağlık bölümlerinden mezun herkes katılabilir. Eğitimimiz 120 saat 2 ay sürecektir. Eğitim sonunda başarılı olan kişilere onaylı Sanat Terapisi Sertifikası verilecektir.

 • Ders İçeriği

  Sanat Terapisi Nedir

  Sanat Nedir

  Sanat Terapisinin Tarihi

  Sanat Terapinin İnsan Ruh Sağlığı İçin Önemi

  Sanat ve Psikoterapi

  Sanat Terapisi Yöntemleri:

  –resim

  –görsel
  sanatlar

  –müzik

  –edebiyat

  –tiyatro

  –dans-
  hareket

  –fotoğraf

  –sinema

  Sanat Terapisi Uygulamaları

  Sanat Terapisi Kullanım alanları

  Sanat Terapisi Faydaları

  Sanat Terapisi Kavramları

  İlişkili Kavram ve Kuramlar:


  Topografik kuram

  —Yapısal
  kuram

  —Psikoseksüel
  gelişim kuramları

  —Kişilik
  gelişim kuramları

  Ego Savunma Mekanizmaları

  3. alan

  Geçiş nesnesi

  Geçiş alanı

  Oyun teorisi

  Yaratıcılık

  Spontanlık

  Narsisizm

  Uygulama Örnekleri

  Sanat terapisi alanında yapılmış
  çalışma ve makaleler

  Sanat terapisi için kaynak kitaplar

  Sanat terapisi için kaynak müzikler

  Sanat terapisi için kaynak filmler

  *Eğitimlerimizin içeriğinde, canlı yayınlarda ve yüz yüze eğitimlerinde tıbbi çalışma, tedavi gibi yöntemler kullanılmamakta ve öğretilmemektedir.

 • Eğitmen

  Hira Selma KALKAN
  Psikiyatrist, Psikoterapist

  1998 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra İstanbul’da Alman Hastaneler grubunda pratisyen hekim olarak iş hayatına başladı. Bu dönemde üç yıl boyunca Ayla Algan’ın atölyesinde yaratıcı drama ve tiyatro çalıştı. 2002-2006 yılları arasında Kocaeli 112 ‘de ambulans hekimliği yaptı. Akademi İstanbul’da tam zamanlı tiyatro bölümünü bitirdi (2002-2005).

  2006 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde psikiyatri ihtisasına başladı.Eğitimin temel taşlarını Bakırköy ‘de alırken beri yandan, Prof.Dr.Doğan Şahin’den Dinamik Psikiyatri ve Cinsel Terapi eğitimlerini, Prof.Dr. Hakan Türkçapar’dan Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini, Prof.Dr.Metin Başoğlu ve Doç. Dr Ebru Şalcıoğlu’dan Travma ‘da Kontrol Odaklı Davranış Terapisi eğitimini, Dr. Fuat Ulus’tan Grup Terapisi ve Sinematerapisi eğitimini, Prof.Dr. Emine Z. Kılıç ‘dan Aile Terapisi eğitimini, Tibbi Hipnoz Derneği’nden Hipnoz eğitimini aldı.

  2008 -2009 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde Prof.Dr.Meral Özbek’in “Kültürel İncelemeler ” doktora programına konuk öğrenci olarak katıldı.

  Yurtdışında psikiyatrinin nasıl işlediğine dair gözlemler yaptı, eğitimler aldı ve gönüllü çalışmalara katıldı.

  İngiltere’de Huddersfield- Woman Space ‘de, Ortadoğu’dan göçmek zorunda kalan kadınlarla gönüllü asistan olarak çalıştı (2008).

  Kanada ‘da Montreal McGİll Universitesi’nde Division of Social & Transcultural Psychiatry bölümünden aldığı bursla “Cultural Psychiatry Summer Programme” ‘a katıldı (2010).

  Almanya’da Asklepios Westklinikum Hamburg’da psikiyatri kliniğinde hem gözlemci olarak bulundu hem Almanya’daki Türk hastalarla çalıştı (2011).

  İtalya’da Trieste’de toplum içinde ruh sağlığı uygulamalarını görme imkanı bulup, WHO ‘nun organize ettiği Franco and Franca Basaglia İnternational School’de eğitim modülüne katıldı(2012).

  İspanya Sevilla’da Hospital Universitario Virgen Macarena ‘da gündüz kliniğinde uygulamaları gözlemledi (2014).

  Mecburi hizmetini Ergani Devlet Hastanesi’nde yaparken, Bilgi Üniversitesi “Travma Çalışmaları Sertifika Programı” eğitimini tamamladı.(2011-2013)

  Üyesi olduğu Türkiye Psikiyatri Derneği’nde 2011-2015 yılları arasında “Afet Psikiyatrisi ve Travma Çalışma Birimi” eş koordinatörü olarak görev yaptı. Van Depremi, Uludere Katliamı, Soma Faciası sonrası Psikososyal Destek çalışmalarında koordinatör ve gönüllü psikiyatrist olarak çalıştı.

  Manisa Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi’nde Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde sorumlu hekim olarak görev yaptıktan sonra bir süre de hastane klinik ve polikliniğinde çalıştı ve istifa etti.

  Halen, Göçmenler için psikososyal destek ve psikiyatrik tedavi hizmeti veren Dünya Doktorlar Derneği’nin İzmir bölgesi hekimidir.

  İstanbul Gedik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisidir.

  Tunceli’de halkın çok sevdiği ve heykelini yaptırdığı şizofreni hastası Sewusen’i anlatan belgeseli “İnsanın Deli Dediği “ile Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından jüri özel ödülüne layık görüldü.

  Yurtiçi ve yurtdışı kongrelere konuşmacı olarak katılmakta, Psikeart ve Psikesinema dergilerinde yazılar yazmaktadır.

  Aura Psikoterapi Sanatla Tedavi ve Eğitim Merkezi’nden sanatla terapi ve yaratıcılık eğitimi alan Hira Selma Kalkan, flamenko dansı ve yamaç paraşütü yapmaktadır.

 • Tanıtıcı Video

 • S.S.S.

  1. Eğitim Formatınız Nedir?

  Eğitimlerimizi 4 farklı şekilde; dökümanlı eğitimler, videolu eğitimler, canlı yayın eğitimleri ve yüzyüze eğitimler olarak sizlere sunmaktayız.

  2. Sertifika Programlarına Nasıl Kayıt Olabilirim?

  Eğitim sayfasında gördüğünüz ‘’Hemen Başvur’’ kısmından başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız size en kısa süre içerisinde telefon aracılığı ile geri dönüş sağlayacaktır.

  3. Eğitimlere Nereden Ulaşabiliriz?

  Türkiye’de ki tüm eğitim firmalarından farklı olarak sizlere kişiye özel, kaliteli ve geniş bir otomasyon sistemi hazırladık. Kendi kullanıcı adınız ve şifreniz ile derslerinize buradan ulaşabileceksiniz. Kişiye özel sisteminize cep telefonu, tablet ve bilgisayarlarınız üzerinden ulaşabilirsiniz.

  4. Eğitimlerime Ne Kadar Süre Online Erişim Yapabileceğim?

  Eğitimin müfredatının süresine göre online erişiminiz sürenin 3 katı süresinde olacaktır.

  5. Eğitim Videolarını İzleme Sınırım Var Mı?

  Videolarınızı açık olduğu tarihler içerisinde sınırsız kez izleyebilirsiniz. Eğitime kayıt olduğunuz ilk andan itibaren danışmanlarımız tarafından takibi yapılmaktadır.

  6. Sınav Formatı Nedir, Nasıl Gerçekleşir?

  Sınavlarımız online bir şekilde çoktan seçmeli (TEST) olarak gerçekleşiyor.

  7. Sınavdan Geçme Notum Nedir?

  60 puan sınavdan geçmeniz için yeterli olacaktır.

  8. Sınava Kaç Kez Girme Hakkım Var?

  Sınavlara 3 kez girebilirsiniz.

  9. Eğitimlerimi Tamamladığımda Herhangi Bir Belge Alacak Mıyım?

  Eğitimlerinizi tamamladığınız programına göre Uluslararası Onaylı veya Üniversite Onaylı sertifikaya sahip olacaksınız.

  10. Sertifikam Ne Zaman Ve Nasıl Gönderilecek?

  Eğitimin süresini doldurup, eğitimi tamamladıktan sonra bir sınava tabii tutulacaksınız. Bu sınavdan başarılı olduğunuz takdirde en geç 1 ay içerisinde sertifikanız kargo ile sizlere gönderilecektir.

  11. Nasıl Ödeme Yapabilirim, Taksit Seçeneği Bulunuyor Mu?

  Ödemeleriniz için Via Akademi size birçok imkân sunacak ve sizin için uygun olan ödeme yöntemini kullanabileceksiniz. Dilerseniz taksitli bir şekilde ödeme imkânı da sunuyoruz.

  12. Sorun Yaşadığımda Nasıl Destek Alırım?

  Via Akademi’nin genç ve dinamik eğitim danışmanı kadrosuna istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Hemen Başvur

Lisans ve Akreditasyonlar

Back to top of page