Yaratıcı Drama ve Liderliği Eğitimi

Üniversite Sertifikalı Online Eğitim + Süpervizyon Eğitimi: 320 Saat

MERHABA!

Sizlerle birlikte eğitim boyunca yaratıcı dramanın ne olduğunu hatta daha da önemlisi ne olmadığını konuşuyor olacağız.

Bir yaratıcı drama lideri nasıl olmalı, uyması gereken kurallar nelerdir, uygulamayı gerçekleştireceği mekan nasıl özelliklere sahip olmalı, yaratıcı drama atölyesinden önce planlamasını nasıl yapmalı, planını uygularken karşılaşabileceği sorunlar nelerdir bunlardan bahsediyor ve öğreniyor olacağız. Bu eğitimde, birebir uygulanmış yaratıcı drama atölyelerine ait videoları, kullanılan tekniklerin uygulanmış biçimlerini ve fazlasını bulabileceksiniz. Isınma ve hazırlık, canlandırma ve değerlendirme aşamaları nasıl olmalı, geçişler nasıl sağlanmalı, dramanın genel amaçları ve yararlarını, bir proje yazarken kullanılabilecek ölçme ve değerlendirme yöntem ve tekniklerini hep birlikte eğlenerek öğreniyor olacağız.

Türkan GÜMÜŞ – Yaratıcı Drama Lideri, Eğitmen

Şimdi Başvur

Örnek Yaratıcı Drama (Liderliği) Eğitimi Sertifikalarımız

Tek Eğitim İki Sertifika Sadece Via Akademi'de!
Üniversite Onaylı E-Devlet'te Sorgulanabilir Sertifika
Uluslararası Geçerli Sertifika
 • EĞİTİM SÜRESİ

  Via Akademi digital etkileşimli asenkron dersler, yüz yüze dersler ve canlı derslerle size eşsiz bir öğrenme deneyimi sunar.

  320 saatlik eğitim süresi boyunca etkileşimli ders videoları yanı sıra; eğitmenlerle görüşebileceğiniz interaktif dersler, eğitim programını kapsayan ödevler, staj destekli projeler ve yüz yüze süpervizyon eğitimleri ile dolu dolu bir öğrenme deneyimi!

 • EĞİTİM YERİ

  Eğitim alanında uzman eğitmenler tarafından verilir. Eğitimler online olarak düzenlenmektedir. Canlı dersler sırasında canlı grup sohbetlerine katılabilirsiniz. Eğitmen ile ders sırasında iletişim halinde olabilirsiniz. Oldukça verimli geçen dersler tamamlandıktan sonra eğitmen tarafından ödevler istenir. Dersler genellikle akşam saatlerinde, çalışanları göz önünde bulundurularak düzenlenmiştir. Video erişimleri sayesinde kaçırdığınız dersleri tekrar izleme imkanına da sahipsiniz. Eğitim başarıyla tamamlandıktan sonra Enstitü tarafından sertifika sınavı uygulanmaktadır. Sertifika sonucunuza göre başarılı olduysanız Yaratıcı Drama Liderliği Sertifikası almaya hak kazanırsınız. Eğitim süresince ihtiyacınız; bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon olacaktır. Derslere erişim için aktif bir internet bağlantınızın olması gerekecektir.

 • KİMLER KATILABİLİR ?

  Öğretmenler / Eğitmenler,
  Koçluk hizmeti verenler,
  Psikologlar
  Çocuk Gelişim Uzmanları
  Sundukları ürün veya hizmeti bir atölye konseptiyle tanıtmak isteyenler,
  İş yerinde yaratıcı drama aktiviteleri yaparak motivasyon arttırmak isteyen profesyoneller,
  Aile, arkadaş, çevre ilişkilerini güçlendirmek isteyenler,
  Kendini ifade etme ve empati becerisini artırmak isteyenler,
  Bu alana ilgi duyanlar.

 • İSTİHDAM ALANLARI

  Drama Sertifikası ile Güzel sanatlar liselerindeki drama derslerini yürütebilir,
  Devlet ya da özel okullarda egzersiz açabilir,
  Drama Sertifikası ile sosyal projelerde egzersiz açabilir,
  İl/ilçe milli eğitim müdürlüğü üzerinden egzersiz açabilir,
  Drama Sertifikası ile Anaokulu, kreş, zeka kulübü ve benzeri kurumlarda görev alabilir,
  Ayrıca kurum ve kuruluşların animasyon departmanlarında, çocuk kulüplerinde, organizasyon şirketlerinde, tiyatrolarda, eğitim ve danışmanlık merkezlerinde, dernek ve kurs merkezlerinde çalışabilirler.

 • DETAYLI KONU İÇERİKLERİ

Yaratıcı Dramaya İlişkin Önemli Kavramlar
Yaratıcı Drama Nedir?
Yaratıcı Dramanın Temel Öğeleri (Bileşenleri) Nelerdir?
Drama Liderinin Süreçlerde Uyması Gereken Kurallar Nelerdir?
Katılımcıların Süreçlerde Uyması Gereken Kurallar Nelerdir?
Yaratıcı Dramanın Genel Amaçları ve Yararları
Yaratıcı Dramada Planlama ve Uygulama Nasıl Yapılır?
Isınma/Hazırlık Çalışması Nasıl Yapılır? Örnek Videolar ile Anlatım
Canlandırma Çalışması Nasıl Yapılır? Örnek Videolar ile Anlatım

Değerlendirme Nasıl Yapılır? Örnek Videolar ile Anlatım
Dramatik Kurgunun Bileşenleri Nelerdir? Örnek Oyunlar
Yaratıcı Drama Planını Uygularken Karşılaşılabilecek Sorunlar
Yaratıcı Dramada Kullanılan Teknikler Ve Uygulanmış Teknikler İle İlgili Videolar
Yaratıcı Dramada Kullanılabilecek Ölçme Ve Değerlendirme Yöntem Ve Teknikleri
Yaratıcı Drama Atölyelerinde Kullanılabilecek Materyaller
Yaratıcı Drama Atölyelerinde Kuklanın Kullanımı
Yaratıcı Drama Atölyelerinde Masal Kitaplarından Faydalanarak Yapılabilecek Çalışmalar
Uygulanmış Örnek Yaratıcı Drama Atölyeleri
Dramaya Ait Bitirme Projemin Yazılı Dökümanı ve Örnek Videolar.

EĞİTMEN

Türkan GÜMÜŞ – Yaratıcı Drama Lideri, Eğitmen

1978 İstanbul doğumlu olan Türkan GÜMÜŞ, 2000 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdikten sonra İstanbul’da çalışma hayatına başladı.

2000 yılında Akbank Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu’nda bankacılık mesleğine başladı. 4 yıl burada görev aldıktan sonra, İzmir’e yerleşme kararı alarak yine Akbank bünyesinde 3 yıl Bireysel Pazarlama ve Portföy Yöneticiliği yaptı. 2007 yılında Anadolubank’a geçerek Perakende ve Ticari Satış Portföyü olarak çalıştı. 2008 yılında Türk Ekonomi Bankası’na (TEB) başlayarak, Bireysel Pazarlama ve Portföy Yönetmeni olarak 5 yıl şubecilik, 2 yıl da TEB Bölge Müdürlüğü’nde Bireysel Pazarlama ve Satış Yöneticiliği yaptı.

Çağdaş Drama Derneği’nin “Yaratıcı Drama Lideri” eğitimlerini tamamladıktan sonra bitirme projesini de 2016 yılında “ Tasarruf ve Birikim Konusuna İlişkin Farkındalığın Yaratıcı Drama Yöntemi ile Geliştirilmesi” konulu projesiyle yaparak mezun oldu.

2015-2021 yılları arasında, Yaratıcı Drama Lideri olarak; TAKEV Koleji, DENGE Okulları ve Özel Sanat Merkezlerinde ve Anaokullarında da çalıştı. Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ve Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) gibi eğitim kurumlarında, ayrıca TÜRKBİRLİĞİ İlköğretim Okulu, ANKARA İlköğretim Okulu, ÖZGÜLLER DALAN İlköğretim Okulu, LAMİA KAREL İlköğretim Okulu olmak üzere 4 Devlet okulunda da Yaratıcı Drama Liderliği yaptı.

Şu an kariyerine, ODTÜ Kolejinde Yaratıcı Drama Öğretmenliği yaparak, “Doğaçla Çocuk” kamp organizasyonları ile de doğada atölye organizasyonları gerçekleştirerek ve “Yaratıcı Drama Liderlik” eğitimleri vererek devam etmektedir.

Hala, İstanbul Üniversitesi, Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nde
eğitimine devam etmektedir. Türkan Gümüş, aynı zamanda özel ilgisi ve yeteneğinden dolayı “Astroloji İleri Seviye Eğitimlerini” de tamamlayarak, boş kalan vakitlerinde de kişisel harita analizi ile “Astroloji Danışmanlığı” vermeye devam etmektedir.

BİLGİLENDİRME

Bu eğitim Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunca kabul edilen 163 sayılı karar ve 13.09.2012 tarihli müfredat gereği verilecektir. Egzersiz ise 2010 tarihli ve 49 sayılı kararı gereği Drama Etkinlik Alanı kapsamında verilecektir.

Şimdi Başvur

SIK SORULAN SORULAR

 • 1-Eğitimi Nasıl Alıyoruz?

  Eğitimlerimiz etkileşimli ders videolarınızın yanı sıra; eğitmenlerle görüşebileceğiniz interaktif dersler, eğitim programını kapsayan ödevler, staj destekli projeler ve yüz yüze süpervizyon eğitimleri ile dolu dolu bir öğrenme deneyimi ! Dilediğiniz zaman derslerinizi izleyebilir, kaçırdığınız canlı derslerinizin tekrarlarına öğrenci panelinizden ulaşabilirsiniz.

 • 2-Sertifikalarımız E-devlette Görünüyor Mu?

  Evet, eğitimi tamamladığınızda sertifikanız adresinize ıslak imzalı ve basılı olarak kargo ile gönderilmektedir ve belge size ulaşır ulaşmaz e devletinizden sorgulatabilirsiniz.

 • 3-Online Dersler Ne Sıklıkta Oluyor?

  Eğitmenlerimiz her 2 haftada bir sizlere canlı dersler açıyor böylece sormak istediğiniz soruları rahatlıkla sorabilir ve eğitmeniniz ve sınıf arkadaşlarınızla birlikte interaktif bir eğitim sürecinden geçebilirsiniz.

 • 4-Sınavlar Nasıl Oluyor, Başarısız Olursam Telafisi Var Mı?

  Sınavlarınız online, çoktan seçmeli ve teorik sınavlar olarak yapılıyor ve evet olur da başarısız olursak sınavlara 3 defa katılma hakkınız bulunuyor.

 • 5-Canlı Dersler Hangi Saatlerde Oluyor, Katılamazsam Ne Olur?

  Canlı derslerimiz siz öğrencilerimiz gün içerisinde müsait olamayabilirsiniz diye akşam saatlerinde yapılıyor, eğer saatinde katılamazsanız sisteminize kaydediliyor sonradan izleyebilirsiniz. Ayrıca kaçırdığınız dersin telafisini ücretsiz olarak eğitim danışmanlarından talep edebiliyorsunuz.

 • 6-Sertifikam Elime Ne Zaman Ulaşır?

  Eğitim sınavınızı başarı ile tamamladıktan 15 gün sonra sertifikalarınız adresinize kargo ile gönderilmektedir.

 • 7-Eğitimi Tamamladıktan Sonra Dersleri Tekrar Etmek İstersem Nasıl Oluyor?

  Eğitim panellerinizi talep ettiğiniz müddetçe ücretsiz olarak uzatabilirsiniz böylece her istediğinizde ders videolarınıza ulaşabilirsiniz.

 • 8-Eğitim Süresi Boyunca İrtibatta Olabileceğim Birisi Var Mı?

  Her öğrencimiz için eğitmenlerimiz dışında alanında profesyonel Uzman Eğitim Danışmanlarımız bulunuyor, böylece eğitimde kendinizi asla yalnız hissetmiyorsunuz.

 • 9-Ödemeleri Nasıl Yapıyoruz?

  Ödemeler konusunda peşin ödeme, kredi kartı ile ödeme, taksitli ödeme gibi seçeneklerimiz bulunuyor. Bütçenize en uygun ödeme planı ne ise sizlere o şekilde yardımcı oluyoruz.

 • 10-Eğitim Sonunda İş Bulma Konusunda Yardımcı Oluyor Musunuz?

  Eğitimlerini tamamlayan öğrencilerimiz dilerlerse CV lerini Via Akademi CV bankasına yükleyebilir böylece işverenler internet sitemizden mezun öğrencilerimize ulaşabilirler. Ayrıca bazı eğitimlerimizde eğitimini başarı ile tamamlayan öğrencilerimize staj imkanları da sunuyoruz.

LİSANS VE AKREDİTASYONLAR

Back to top of page