Sanat Terapisi Eğitimi

Üniversite Sertifikalı Online Eğitim + Süpervizyonlu Eğitim : 120 Saat

MERHABA!

Sanat, insan ruhsallığının yapısının, sırlarının ve gelişiminin doğrudan yansıdığı, nesnel gerçeklik ile arasındaki estetik ilişkidir. Yaratıcılığa dayalı bu ilişki insanın kendini anlatmasına, kendisini ve çevresini anlamasına imkan sağlar. Sanat bir boşalma aynı zamanda bir dizginlemedir. Olağanın içinde olağandışıyı bulmaktır. Var olan kaynakları kullanarak, eskiyi yıkarak-dönüştürerek yeni bir şey bir şey yaratmaktır. Reel dünyada bütünleşemeyen insanın irreel dünyada bütünleşmeye çalışma gayretidir.

Sanat terapisi; semboller, metaforlar, görsel imgeler ve sanat oluşturma sürecini kullanarak kişinin ruhsal ve fiziksel sağlığını korumayı ve iyileştirmeyi amaçlar. Bilinç dışına itilmiş ve deforme olmuş yaşantı ve duygu içeriği sanatın renk, ses, biçim, hareket, ezgi, ritm, dil araçları ile dışa vurulur. Giderilememiş ihtiyaçların simgesel yoldan gerçekleşmesini sağlamakla geçmişte yaşanan travmaların etkileri değişir. Kişinin kendini tanıması ve ifade etmesini, baş etme yöntemlerini geliştirmesini, parçalı dağınık yaşantının anlamlandırılmasını sağlar. Sanat terapisi sözün bittiği, yetersiz kaldığı yerde başlar. Kişi kendisini anlatmak istediği kadarıyla ortaya koyar. Yani kendisi ve problemi hakkında doğrudan konuşmak durumunda kalmaz. Bizim amacımız da sizlerle beraber sanat yoluyla sembollerin sınırsızlığı ile daha estetik daha yumuşak, gerçeğin yakıcılığına tahammül edilebilir ve kabul edilebilir bir şekilde ortaya dökebilmek. Hepiniz hoşgeldiniz…

Görüşmek dileğiyle…

Hira Selma KALKAN – Psikiyatrist, Psikoterapist

Şimdi Başvur

Örnek Sanat Terapisi Eğitimi Sertifikalarımız

Tek Eğitim İki Sertifika Sadece Via Akademi'de!
Üniversite Onaylı E-Devlet'te Sorgulanabilir Sertifika
Uluslararası Geçerli Sertifika
 • EĞİTİM SÜRESİ

  Via Akademi digital etkileşimli asenkron dersler, yüz yüze dersler ve canlı derslerle size eşsiz bir öğrenme deneyimi sunar.

  120 saatlik eğitim süresi boyunca etkileşimli ders videoları yanı sıra; eğitmenlerle görüşebileceğiniz interaktif dersler, eğitim programını kapsayan ödevler, staj destekli projeler ve yüz yüze süpervizyon eğitimleri ile dolu dolu bir öğrenme deneyimi!

 • EĞİTİM YERİ

  Eğitim alanında uzman eğitmenler tarafından verilir. Eğitimler online olarak düzenlenmektedir. Canlı dersler sırasında canlı grup sohbetlerine katılabilirsiniz. Eğitmen ile ders sırasında iletişim halinde olabilirsiniz. Oldukça verimli geçen dersler tamamlandıktan sonra eğitmen tarafından ödevler istenir. Dersler genellikle akşam saatlerinde, çalışanları göz önünde bulundurularak düzenlenmiştir. Video erişimleri sayesinde kaçırdığınız dersleri tekrar izleme imkanına da sahipsiniz. Eğitim başarıyla tamamlandıktan sonra Enstitü tarafından sertifika sınavı uygulanmaktadır. Sertifika sonucunuza göre başarılı olduysanız Sanat Terapisi Sertifikası almaya hak kazanırsınız. Eğitim süresince ihtiyacınız; bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon olacaktır. Derslere erişim için aktif bir internet bağlantınızın olması gerekecektir.

 • KİMLER KATILABİLİR ?

  Psikoloji
  Sosyoloji
  Psikiyatr
  Doktor
  Hemşire
  Psikolojik Danışman
  Felsefe
  Çocuk Gelişimi
  Okul Öncesi
  Sosyal Hizmetler
  Resim
  Müzik
  Dans
  Oyunculuk
  Heykel
  Drama
  Ayrıca tüm öğretmenlik bölümleri ve öğrencileri katılım sağlayabilir.

 • İSTİHDAM ALANLARI

 • DETAYLI KONU İÇERİKLERİ

Sanat Terapisi Nedir?
Sanat Nedir?
Sanat Terapisinin Tarihi
Sanat Terapinin İnsan Ruh Sağlığı İçin Önemi
Sanat ve Psikoterapi
Sanat Terapisi Yöntemleri:
Resim
Görsel Sanatlar
Müzik
Edebiyat
Tiyatro
Dans- Hareket
Fotoğraf
Sinema
Sanat Terapisi Uygulamaları
Sanat Terapisi Kullanım Alanları
Sanat Terapisi Faydaları
Sanat Terapisi Kavramları

İlişkili Kavram ve Kuramlar:
Topografik Kuram
Yapısal Kuram
Psikoseksüel Gelişim Kuramları
Kişilik Gelişim Kuramları
Ego Savunma Mekanizmaları
3. Alan
Geçiş Nesnesi
Geçiş Alanı
Oyun Teorisi
Yaratıcılık
Spontanlık
Narsisizm
Uygulama Örnekleri
Sanatla Terapide Bireysel Görüşme Teknikleri
Doğru Soru Sorma Teknikleri
Uygulayıcının Nitelikleri
Sanat Terapisi Alanında Yapılmış Çalışma ve Makaleler
Sanat Terapisi İçin Kaynak Kitaplar
Sanat Terapisi İçin Kaynak Müzikler
Sanat Terapisi İçin Kaynak Filmler

EĞİTMEN

Hira Selma KALKAN – Psikiyatrist, Psikoterapist

1998 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra İstanbul’da Alman Hastaneler grubunda pratisyen hekim olarak iş hayatına başladı. Bu dönemde üç yıl boyunca Ayla Algan’ın atölyesinde yaratıcı drama ve tiyatro çalıştı. 2002-2006 yılları arasında Kocaeli 112’de ambulans hekimliği yaptı. Akademi İstanbul’da tam zamanlı tiyatro bölümünü bitirdi (2002-2005).
2006 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde psikiyatri ihtisasına başladı. Eğitiminin temel taşlarını Bakırköy’de alırken beri yandan, Prof. Dr. Doğan Şahin’den Dinamik Psikiyatri ve Cinsel Terapi eğitimlerini, Prof. Dr. Hakan Türkçapar’dan Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini, Prof. Dr. Metin Başoğlu ve Doç. Dr Ebru Şalcıoğlu’dan Travma’da Kontrol Odaklı Davranış Terapisi eğitimini, Dr. Fuat Ulus’tan Grup Terapisi ve Sinematerapisi eğitimini, Prof. Dr. Emine Z. Kılıç’dan Aile Terapisi eğitimini, Tibbi Hipnoz Derneği’nden Hipnoz eğitimini aldı.

Yurtdışında psikiyatrinin nasıl işlediğine dair gözlemler yaptı, eğitimler aldı ve gönüllü çalışmalara katıldı.
İngiltere’de Huddersfield- Woman Space’de, Ortadoğu’dan göçmek zorunda kalan kadınlarla gönüllü asistan olarak çalıştı (2008).
Kanada’da Montreal McGİll Universitesi’nde Division of Social & Transcultural Psychiatry bölümünden aldığı bursla “Cultural Psychiatry Summer Programme” a katıldı (2010).
Almanya’da Asklepios Westklinikum Hamburg’da psikiyatri kliniğinde hem gözlemci olarak bulundu hem Almanya’daki Türk hastalarla çalıştı (2011).
İtalya’da Trieste’de toplum içinde ruh sağlığı uygulamalarını görme imkanı bulup, WHO’nun organize ettiği Franco and Franca Basaglia İnternational School’de eğitim modülüne katıldı(2012).
İstanbul Gedik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisidir.
Yurtiçi ve yurtdışı kongrelere konuşmacı olarak katılmakta, Psikeart ve Psikesinema dergilerinde yazılar yazmaktadır.

Şimdi Başvur

SIK SORULAN SORULAR

 • 1-Eğitimi Nasıl Alıyoruz?

  Eğitimlerimiz etkileşimli ders videolarınızın yanı sıra; eğitmenlerle görüşebileceğiniz interaktif dersler, eğitim programını kapsayan ödevler, staj destekli projeler ve yüz yüze süpervizyon eğitimleri ile dolu dolu bir öğrenme deneyimi ! Dilediğiniz zaman derslerinizi izleyebilir, kaçırdığınız canlı derslerinizin tekrarlarına öğrenci panelinizden ulaşabilirsiniz.

 • 2-Sertifikalarımız E-devlette Görünüyor Mu?

  Evet, eğitimi tamamladığınızda sertifikanız adresinize ıslak imzalı ve basılı olarak kargo ile gönderilmektedir ve belge size ulaşır ulaşmaz e devletinizden sorgulatabilirsiniz.

 • 3-Online Dersler Ne Sıklıkta Oluyor?

  Eğitmenlerimiz her 2 haftada bir sizlere canlı dersler açıyor böylece sormak istediğiniz soruları rahatlıkla sorabilir ve eğitmeniniz ve sınıf arkadaşlarınızla birlikte interaktif bir eğitim sürecinden geçebilirsiniz.

 • 4-Sınavlar Nasıl Oluyor, Başarısız Olursam Telafisi Var Mı?

  Sınavlarınız online, çoktan seçmeli ve teorik sınavlar olarak yapılıyor ve evet olur da başarısız olursak sınavlara 3 defa katılma hakkınız bulunuyor.

 • 5-Canlı Dersler Hangi Saatlerde Oluyor, Katılamazsam Ne Olur?

  Canlı derslerimiz siz öğrencilerimiz gün içerisinde müsait olamayabilirsiniz diye akşam saatlerinde yapılıyor, eğer saatinde katılamazsanız sisteminize kaydediliyor sonradan izleyebilirsiniz. Ayrıca kaçırdığınız dersin telafisini ücretsiz olarak eğitim danışmanlarından talep edebiliyorsunuz.

 • 6-Sertifikam Elime Ne Zaman Ulaşır?

  Eğitim sınavınızı başarı ile tamamladıktan 15 gün sonra sertifikalarınız adresinize kargo ile gönderilmektedir.

 • 7-Eğitimi Tamamladıktan Sonra Dersleri Tekrar Etmek İstersem Nasıl Oluyor?

  Eğitim panellerinizi talep ettiğiniz müddetçe ücretsiz olarak uzatabilirsiniz böylece her istediğinizde ders videolarınıza ulaşabilirsiniz.

 • 8-Eğitim Süresi Boyunca İrtibatta Olabileceğim Birisi Var Mı?

  Her öğrencimiz için eğitmenlerimiz dışında alanında profesyonel Uzman Eğitim Danışmanlarımız bulunuyor, böylece eğitimde kendinizi asla yalnız hissetmiyorsunuz.

 • 9-Ödemeleri Nasıl Yapıyoruz?

  Ödemeler konusunda peşin ödeme, kredi kartı ile ödeme, taksitli ödeme gibi seçeneklerimiz bulunuyor. Bütçenize en uygun ödeme planı ne ise sizlere o şekilde yardımcı oluyoruz.

 • 10-Eğitim Sonunda İş Bulma Konusunda Yardımcı Oluyor Musunuz?

  Eğitimlerini tamamlayan öğrencilerimiz dilerlerse CV lerini Via Akademi CV bankasına yükleyebilir böylece işverenler internet sitemizden mezun öğrencilerimize ulaşabilirler. Ayrıca bazı eğitimlerimizde eğitimini başarı ile tamamlayan öğrencilerimize staj imkanları da sunuyoruz.

LİSANS VE AKREDİTASYONLAR

Back to top of page