page-header

Sanat Terapisi Eğitimi


Uluslararası Geçerli Balkan Üniversitesi Sertifikalı

Sanat Terapisi Eğitimi

Psikiyatrist, Psikoterapist Hira Selma KALKAN İle

MERHABA!

Sanat, insan ruhsallığının yapısının, sırlarının ve gelişiminin doğrudan yansıdığı, nesnel gerçeklik ile arasındaki estetik ilişkidir. Yaratıcılığa dayalı bu ilişki insanın kendini anlatmasına, kendisini ve çevresini anlamasına imkan sağlar. Sanat bir boşalma aynı zamanda bir dizginlemedir. Olağanın içinde olağandışıyı bulmaktır. Var olan kaynakları kullanarak, eskiyi yıkarak-dönüştürerek yeni bir şey bir şey yaratmaktır. Reel dünyada bütünleşemeyen insanın irreel dünyada bütünleşmeye çalışma gayretidir.

Sanat terapisi; semboller, metaforlar, görsel imgeler ve sanat oluşturma sürecini kullanarak kişinin ruhsal ve fiziksel sağlığını korumayı ve iyileştirmeyi amaçlar. Bilinç dışına itilmiş ve deforme olmuş yaşantı ve duygu içeriği sanatın renk, ses, biçim, hareket, ezgi, ritm, dil araçları ile dışa vurulur. Giderilememiş ihtiyaçların simgesel yoldan gerçekleşmesini sağlamakla geçmişte yaşanan travmaların etkileri değişir. Kişinin kendini tanıması ve ifade etmesini, baş etme yöntemlerini geliştirmesini, parçalı dağınık yaşantının anlamlandırılmasını sağlar. Sanat terapisi sözün bittiği, yetersiz kaldığı yerde başlar. Kişi kendisini anlatmak istediği kadarıyla ortaya koyar. Yani kendisi ve problemi hakkında doğrudan konuşmak durumunda kalmaz. Bizim amacımız da sizlerle beraber sanat yoluyla sembollerin sınırsızlığı ile daha estetik daha yumuşak, gerçeğin yakıcılığına tahammül edilebilir ve kabul edilebilir bir şekilde ortaya dökebilmek. Hepiniz hoşgeldiniz…

Görüşmek dileğiyle…

Hira Selma KALKAN – Psikiyatrist, Psikoterapist

Şimdi Başvur
 • EĞİTİM SÜRESİ

  Via Akademi digital etkileşimli asenkron dersler, yüz yüze dersler ve canlı derslerle size eşsiz bir öğrenme deneyimi sunar.
  120 saatlik eğitim süreniz boyunca etkileşimli ders videolarınız yanı sıra; eğitmenlerle görüşebileceğiniz interaktif dersler, ödevler, staj destekli projeler ve yüz yüze süpervizyon eğitimleri ile öğrendiğiniz teorik bilgileri pratiğe dökerek keyifli ve öğretici bir süreç yaşamanızı hedefler.

 • EĞİTİM YERİ

  Eğitim alanında uzman eğitmenler tarafından verilir. Eğitimler online olarak düzenlenmektedir. Canlı dersler sırasında canlı grup sohbetlerine katılabilirsiniz. Eğitmen ile ders sırasında iletişim halinde olabilirsiniz. Oldukça verimli geçen dersler tamamlandıktan sonra eğitmen tarafından ödevler istenir. Dersler genellikle akşam saatlerinde, çalışanları göz önünde bulundurularak düzenlenmiştir. Video erişimleri sayesinde kaçırdığınız dersleri tekrar izleme imkanına da sahipsiniz. Eğitim başarıyla tamamlandıktan sonra Enstitü tarafından sertifika sınavı uygulanmaktadır. Sertifika sonucunuza göre başarılı olduysanız Sanat Terapisi Sertifikası almaya hak kazanırsınız. Eğitim süresince ihtiyacınız; bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon olacaktır. Derslere erişim için aktif bir internet bağlantınızın olması gerekecektir.

 • KİMLER KATILABİLİR ?

  Psikoloji
  Sosyoloji
  Psikiyatr
  Doktor
  Hemşire
  Psikolojik Danışman
  Felsefe
  Çocuk Gelişimi
  Okul Öncesi
  Sosyal Hizmetler
  Resim
  Müzik
  Dans
  Oyunculuk
  Heykel
  Drama
  Ayrıca tüm öğretmenlik bölümleri ve öğrencileri katılım sağlayabilir. Eğitimimize sağlık bölümlerinden mezun olmuş herkes katılabilir.

 • İSTİHDAM ALANLARI

 • DETAYLI KONU İÇERİKLERİ

Sanat Terapisi Nedir?
Sanat Nedir?
Sanat Terapisinin Tarihi
Sanat Terapinin İnsan Ruh Sağlığı İçin Önemi
Sanat ve Psikoterapi
Sanat Terapisi Yöntemleri:
Resim
Görsel Sanatlar
Müzik
Edebiyat
Tiyatro
Dans- Hareket
Fotoğraf
Sinema
Sanat Terapisi Uygulamaları
Sanat Terapisi Kullanım Alanları
Sanat Terapisi Faydaları
Sanat Terapisi Kavramları

İlişkili Kavram ve Kuramlar:
Topografik Kuram
Yapısal Kuram
Psikoseksüel Gelişim Kuramları
Kişilik Gelişim Kuramları
Ego Savunma Mekanizmaları
3. Alan
Geçiş Nesnesi
Geçiş Alanı
Oyun Teorisi
Yaratıcılık
Spontanlık
Narsisizm
Uygulama Örnekleri
Sanatla Terapide Bireysel Görüşme Teknikleri
Doğru Soru Sorma Teknikleri
Uygulayıcının Nitelikleri
Sanat Terapisi Alanında Yapılmış Çalışma ve Makaleler
Sanat Terapisi İçin Kaynak Kitaplar
Sanat Terapisi İçin Kaynak Müzikler
Sanat Terapisi İçin Kaynak Filmler

EĞİTMEN

Hira Selma KALKAN – Psikiyatrist, Psikoterapist

1998 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra İstanbul’da Alman Hastaneler grubunda pratisyen hekim olarak iş hayatına başladı. Bu dönemde üç yıl boyunca Ayla Algan’ın atölyesinde yaratıcı drama ve tiyatro çalıştı. 2002-2006 yılları arasında Kocaeli 112’de ambulans hekimliği yaptı. Akademi İstanbul’da tam zamanlı tiyatro bölümünü bitirdi (2002-2005).
2006 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde psikiyatri ihtisasına başladı. Eğitiminin temel taşlarını Bakırköy’de alırken beri yandan, Prof. Dr. Doğan Şahin’den Dinamik Psikiyatri ve Cinsel Terapi eğitimlerini, Prof. Dr. Hakan Türkçapar’dan Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini, Prof. Dr. Metin Başoğlu ve Doç. Dr Ebru Şalcıoğlu’dan Travma’da Kontrol Odaklı Davranış Terapisi eğitimini, Dr. Fuat Ulus’tan Grup Terapisi ve Sinematerapisi eğitimini, Prof. Dr. Emine Z. Kılıç’dan Aile Terapisi eğitimini, Tibbi Hipnoz Derneği’nden Hipnoz eğitimini aldı.

Yurtdışında psikiyatrinin nasıl işlediğine dair gözlemler yaptı, eğitimler aldı ve gönüllü çalışmalara katıldı.
İngiltere’de Huddersfield- Woman Space’de, Ortadoğu’dan göçmek zorunda kalan kadınlarla gönüllü asistan olarak çalıştı (2008).
Kanada’da Montreal McGİll Universitesi’nde Division of Social & Transcultural Psychiatry bölümünden aldığı bursla “Cultural Psychiatry Summer Programme” a katıldı (2010).
Almanya’da Asklepios Westklinikum Hamburg’da psikiyatri kliniğinde hem gözlemci olarak bulundu hem Almanya’daki Türk hastalarla çalıştı (2011).
İtalya’da Trieste’de toplum içinde ruh sağlığı uygulamalarını görme imkanı bulup, WHO’nun organize ettiği Franco and Franca Basaglia İnternational School’de eğitim modülüne katıldı(2012).
İstanbul Gedik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisidir.
Yurtiçi ve yurtdışı kongrelere konuşmacı olarak katılmakta, Psikeart ve Psikesinema dergilerinde yazılar yazmaktadır.

Şimdi Başvur

SIK SORULAN SORULAR

 • 1. Eğitim Formatınız Nedir?

  Eğitimlerimizi 4 farklı şekilde; dökümanlı eğitimler, videolu eğitimler, canlı yayın eğitimleri ve yüzyüze eğitimler olarak sizlere sunmaktayız.

 • 2. Sertifika Programlarına Nasıl Kayıt Olabilirim?

  Eğitim sayfasında gördüğünüz ‘’Hemen Başvur’’ kısmından başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız size en kısa süre içerisinde telefon aracılığı ile geri dönüş sağlayacaktır.

 • 3. Eğitimlere Nereden Ulaşabiliriz?

  Türkiye’de ki tüm eğitim firmalarından farklı olarak sizlere kişiye özel, kaliteli ve geniş bir otomasyon sistemi hazırladık. Kendi kullanıcı adınız ve şifreniz ile derslerinize buradan ulaşabileceksiniz. Kişiye özel sisteminize cep telefonu, tablet ve bilgisayarlarınız üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • 4. Eğitimlerime Ne Kadar Süre Online Erişim Yapabileceğim?

  Eğitimin müfredatının süresine göre online erişiminiz sürenin 3 katı süresinde olacaktır.

 • 5. Eğitim Videolarını İzleme Sınırım Var Mı?

  Videolarınızı açık olduğu tarihler içerisinde sınırsız kez izleyebilirsiniz. Eğitime kayıt olduğunuz ilk andan itibaren danışmanlarımız tarafından takibi yapılmaktadır.

 • 6. Sınav Formatı Nedir, Nasıl Gerçekleşir?

  Sınavlarımız online bir şekilde çoktan seçmeli (TEST) olarak gerçekleşiyor.

 • 7. Sınavdan Geçme Notum Nedir?

  60 puan sınavdan geçmeniz için yeterli olacaktır.

 • 8. Sınava Kaç Kez Girme Hakkım Var?

  Sınavlara 3 kez girebilirsiniz.

 • 9. Eğitimlerimi Tamamladığımda Herhangi Bir Belge Alacak Mıyım?

  Eğitimlerinizi tamamladığınız programına göre Uluslararası Onaylı veya Üniversite Onaylı sertifikaya sahip olacaksınız.

 • 10. Sertifikam Ne Zaman Ve Nasıl Gönderilecek?

  Eğitimin süresini doldurup, eğitimi tamamladıktan sonra bir sınava tabii tutulacaksınız. Bu sınavdan başarılı olduğunuz takdirde en geç 1 ay içerisinde sertifikanız kargo ile sizlere gönderilecektir.

 • 11. Nasıl Ödeme Yapabilirim, Taksit Seçeneği Bulunuyor Mu?

  Ödemeleriniz için Via Akademi size birçok imkân sunacak ve sizin için uygun olan ödeme yöntemini kullanabileceksiniz. Dilerseniz taksitli bir şekilde ödeme imkânı da sunuyoruz.

 • 12. Sorun Yaşadığımda Nasıl Destek Alırım?

  Via Akademi’nin genç ve dinamik eğitim danışmanı kadrosuna istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

LİSANS VE AKREDİTASYONLAR

Uluslararası Balkan Üniversitesi

Meslek Okulum

Milli Eğitim Bakanlığı

International Accreditation Forum

Back to top of page